Yabancılar hayran kaldıAdvert
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıYabancılar hayran kaldı

18 Ülkenin Ormancıları Erdemli’de Yangın Tatbikatına Katıldı

Yabancılar hayran kaldı
Bu içerik 2482 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı Mersin Orman Bölge Müdürlüğü sezonun ilk yangın tatbikatını Erdemli ilçesinde gerçekleştirdi. Yangın tatbikatına ‘’Uluslar Arası Çölleşme İle Mücadele’’  eğitimi kapsamında Erdemli’de bulunan 18 ülkeden 35 uzman da uygulamalı olarak katıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürü Hanifi Avcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türki Cumhuriyetler, Kafkaslar, Balkanlar ile Doğu Avrupa ülkelerinden eğitime katılan 35 uzmana Arazi tahribatının dengelenmesi, ormanların rehabilitasyonu, iyi tarım uygulamaları ve erozyonu önleme konusunda eğitim verdiklerini bir haftalık eğitim verildiğini belirterek, eğitimin son gününde ise Erdemli ilçesinde sezon öncesi orman yangınlarının önlenmesine yönelik tatbikata katılındığını, bazı uzmanların tatbikata bizzat katıldığını söyledi.

Eğitime katılan ülkelerin hem teknik hem de orman yangınlarının önlenmesine yönelik Türkiye’den yardım beklediklerini anımsatan Avcı, ‘’Mersin Orman Bölge Müdürlüğümüz yabancılara ormancılık, ormanların bakımı, gençleştirilmesi, ağaçlandırma ve erozyonla mücadele ve fidan üretimi konularında bilgi aktardılar’’  dedi.

Çölleşme ile mücadele konusunda Türkiye’nin dünyada bir  numara olduğunu söyleyen Avcı şöyle konuştu:

‘’Ülkemize eğitime gelen yabancı uzmanlara eğitimler hep yaşanılarak veriliyor. Hem teorik hem de pratik eğitim vermekteyiz. Ülkemize gelenlere 3 gün teorik eğitim verilirken 2 gün de pratik yani yerinde uygulamalı eğitim veriyoruz. Bunlardan bir tanesi de yangın tatbikatının canlı olarak verilmesidir. Uluslar arası manada çölleşme ile mücadele konusunda Konya ve Mersin Türkiye’nin eğitim merkezi olarak kabul edildi. Şu andaki eğitim ve tatbikata 18 ülkeden 35 uzman katılırken Temmuz ve Ağustos ayında ise 44 ülkeden uzmanlar katılacak.’’

Mersin Orman Bölge Müdür Vekili Yalcın Akın ise, Erdemli ilçesindeki yangın tatbikatının sezonun ilk tatbikatı olduğunu belirtti. Yangınla mücadele sezona bin 500 personelle hazır olduklarını kaydeden Akın, ‘’Tüm isteğimiz kazasız belasız ve şehit vermediğimiz bir yangınsız sezon geçirmek. Ayrıca halkımızdan yangınlara karşı duyarlı olmalarını ve bir yerde  en küçük duman görmelerinde bile orman yangın hattını aramalarını ve ihbar etmelerini istiyoruz’’ diye konuştu.

Eğitime Arnavutluk’tan katılan Shpresa Harasani ise, ‘’Eğitimden sonra uygulamalı ve canlı olarak yangın söndürmeyi izlemek daha fazla eğitici oldu. Bu imkanı bize sağlayan Türkiye Orman Su İşleri Bakanlığına teşekkür ediyoruz’’ dedi.

Kosova’dan katılan Priştina Üniversitesi öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferim Gashı, ‘’Türkiye ile birlikte benim ülkem Kosova orman yangınlarını önleme ve erken müdahale birimi ortak üyesidir. Erdemli’deki yangın söndürme tatbikatını ülkeme vardığımda anlatacağım ve aynısının uygulanmasını sağlayacağım. Çünkü Avrupa’nın bir çok ülkesine bu konu için gittiğimizde yangın tatbikatını sadece fotoğraflardan görmüştüm ancak burada canlısını izledim ve kendim de söndürme çalışmasına katılarak bu heyecana ortak oldum. Türkiye’nin ormancılık faaliyetleri konusundaki çabalarını yakından görme imkanı bulduk’’ diye belirtti.

Hindistan’dan katılan Ather Mahmood S.Khagga da Türkiye’nin ormancılık faaliyetleri konusunda çok disiplinli olduğunu ve çok güçlü bir ekip gördüğünü söyledi. Khagga, 5 günlük teorik ve pratik eğitim ve uygulamalardan etkilendiğini kaydederek, ‘’Yangın tatbikatı beni çok etkiledi. Ormancılık eğitimli insan ve teknik güce bağlıdır. Bunu yangın söndürme esnasında bire bir gördüm ve çok etkilendim’’ şeklinde konuştu.

Gazete Manşetleri
BURÇLAR
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
Advert
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE
KURBAN BAYRAMI GAZETESİ
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Erdemli Halk İrtibat Noktası Hizmette
Erdemli Halk İrtibat Noktası Hizmette
Damarlarındaki asil kanı kirletme
Damarlarındaki asil kanı kirletme
Uçgun, 'Basın Demokrasinin Vazgeçilmezidir'
Uçgun, 'Basın Demokrasinin Vazgeçilmezidir'
Kendileri Üretip Halkın Yoluna Seriyorlar
Kendileri Üretip Halkın Yoluna Seriyorlar