Sorkun Barajı 60.000 Dekara Hayat VerecekAdvert
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıSorkun Barajı 60.000 Dekara Hayat Verecek

Erdemli ve mahallelerini suya kavuşturacak olan Sorkun ve Aksıfat Barajlarında yapım işleri devam ediyor. Her iki barajda bittiğinde toplam 142.140 dekar arazi sulanacak

Sorkun Barajı 60.000 Dekara Hayat Verecek
Bu içerik 1034 kez okundu.

DSİ olarak son 15 yılda Mersin’e tarihte görülmemiş yatırımlara imza atıldığını belirten DSİ Genel Müdürü Murat Acu; "DSİ Mersin’e yaptığı yatırımlarla Mersin ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Mersin ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Son 15 yılda Mersin’e yapılan yatırımları artırdık.  2003 yılından bugüne kadar 6 adet Baraj ve 8 adet Gölet tamamlanmış olup, toplamda 142 milyon m³ biriktirme hacmine ulaşılmıştır.

Sorgun Barajı ile Arazilerimiz Suya Kanacak…

Çiriş, Gücüş, Çiftepınar, Dağlı, Tömük, Çamlı, Fakılı, Karahıdırlı, Pınarbaşı, İlemin Kösbucağı, Arslanlı, Hüsametli, Kayacı, ve Köypınarı köylerine ait 60.000 dekar
zirai arazi Sorgun Barajı’ndan sulanacaktır. Ayrıca yıllık 37,6 milyon kiloWatt.saat enerji üretimi sağlanacaktır. İnşaat çalışmalarına devam ediyor.

Aksıfat Barajı Yükselmeye Başladı…

Aksıfat Barajının biriktirme hacmi 59,2 milyon m³ olup, 82.140 dekar arazinin sulanmasına hizmet edecektir.

Çiftçilerimiz için bir damla suyun bile büyük önem taşıdığını iyi biliyoruz. Sulanmadık arazi kalmasın diye canla başla çalışmaya devam ediyoruz. 361.860 dekar araziye daha can suyu olmak için 45 sulama tesisimiz inşaat safhasında yer alıyor. Ayrıca projelerini hazırladığımız 51 sulama tesisini de 2019 yılı sonuna kadar tamamlayarak bütün münbit topraklarımızı suya doyuracağız inşallah. ‘’dedi..

erdemli ajans sorkun barajı aksıfat barajı dsi
Advert
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Erdemli Halk İrtibat Noktası Hizmette
Erdemli Halk İrtibat Noktası Hizmette
Damarlarındaki asil kanı kirletme
Damarlarındaki asil kanı kirletme
Uçgun, 'Basın Demokrasinin Vazgeçilmezidir'
Uçgun, 'Basın Demokrasinin Vazgeçilmezidir'
Kendileri Üretip Halkın Yoluna Seriyorlar
Kendileri Üretip Halkın Yoluna Seriyorlar