Çekirdeksiz Limon Almanya'da Görücüye Çıkıyor
Advert
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıÇekirdeksiz Limon Almanya'da Görücüye Çıkıyor

Alata Araştırma Almanya'da düzenlenen Berlin Meyve Fuarında ürettiği çekirdeksiz limonu dünyaya tanıtacak.

Çekirdeksiz Limon Almanya'da Görücüye Çıkıyor
Bu içerik 2206 kez okundu.
Haberin videosu için tıklayın!

Almanya’nın Berlin kentinde bu yıl 27’incisi düzenlenecek olan dünyanın önemli tarım fuarlarından olan Fruit Logistica2018  fuarını Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ile işbirliği halinde Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü (BKAE) de katılıyor. Enstitünün ilk kez katılacağı fuarın ana temasını ise Türk mühendislerinin Ar-Ge çalışmaları sonucunda geliştirmiş olduğu ve narenciye sektörüne kazandırdığı Gülşen, Alata ve Uzun adıyla tescilleyerek sunduğu çekirdeksiz limonlar oluşturuyor.

MTSO yetkilileri ile birlikte Enstitü’den Dr. Güçer Kafa ile Dr. Ayhan Aydın’ın katılacağı Fruit Logistica fuarı öncesinde tüm hazırlıklar tamamlandı.

7-9 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan fuarla ilgili gazetecilere bilgi veren Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Davut Keleş, Enstitü olarak dünya çapındaki fuarda kendi Ar-Ge sonucu geliştirdikleri çekirdeksiz limonları tanıtacak olmanın haklı gururunu taşıdıklarını söyledi.

Fruit Logistica fuarına geçen yıl 84 ülkeden 3 bin 77 firmanın katıldığını, 130 ülkeden 76 bin  ziyaretçilerin yüzde 91’inin ise Almaya dışından olmasının dikkat çekici olduğunun altını çizen Keleş, fuarda Yaş Sebze ve Meyvenin yanında sektöre dair tüm ürünlerin bulunacağını ve tanıtımının yapılacağını kaydetti.

Resmi ve özel yüzlerce firmanın katılacağı Fruit Logistica fuarında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM)’e bağlı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünün de katılarak deneyim kazanması, çekirdeksiz limonları  tanıtma imkanı bulacak olmasının yeni geliştirilecek olan çeşitlere zemin hazırlayacağını vurguladı. Aynı zamanda limon ihracatı içinde çok iyi bir tanıtım olacağını belirtti. 

erdemli ajans alata bahçe kültürleri araştırma enstitüsü çekirdeksiz limon limonun başkenti erdemli haber
Advert
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Alibeyli Sokakları Parkeyle Donatılıyor
Alibeyli Sokakları Parkeyle Donatılıyor
MTSO Başkanı Kızıltan ‘Temkinli’ Olmalıyız
MTSO Başkanı Kızıltan ‘Temkinli’ Olmalıyız
Tömük’te Sıcak Asfalt Sevinci
Tömük’te Sıcak Asfalt Sevinci
Yaptığı Projeyle Annesine Sigarayı Bıraktırdı
Yaptığı Projeyle Annesine Sigarayı Bıraktırdı