İlk Sedir Tohumları Toprakla BuluştuAdvert

Erdemli Firma & Şehir Rehberi

Erdemlide.com – Erdemli Parmağınızın Ucunda

HEMEN KAYIT OL

AdvertAdvert
Advert


Günün Başlıklarıİlk Sedir Tohumları Toprakla Buluştu

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü, ekimi yapılacak karpelli sedir tohumlarının ilkini Mersin Orman İşletme Müdürlüğü, Arslanköy Orman İşletme Şefliği Cocakdere Mevkii 1900 rakımda, kar üzerinde toprakla buluşturdu.

İlk Sedir Tohumları Toprakla Buluştu
Bu içerik 1204 kez okundu.

Mersin Orman Bölge Müdürlüğünde 2017 yılı  silvikültür, ağaçlandırma, rehabilitasyon ve erozyon kontrol çalışmaları için toplanan 720 ton sedir kozalağı işlenerek elde edilen karpelli sedir tohumları 2320 Ha. sahada ekilmeye başlandı.

Karpelli sedir tohum ekim çalışmalarına bizzat katılan Orman Bölge Müdürü Mahmut Yılmaz’a, Bölge Müdür Yardımcısı Yalçın Akın, Ağaçlandırma Şube Müdürü Erdoğan Üstüner, Mersin Orman İşletme Müdür Yardımcısı Necmi Poscu ve İşletme Şefleri eşlik etti.

Bölge Müdürü Yılmaz,  “2017 yılı ağaçlandırma programındaki 166 hektar alanda toprak işlemesi yapılan Cocakdere2 Erozyon Kontrol Projesi çerçevesinde, 1.900 mt rakımda, 30 cm kar üzerinde karpelli sedir tohum ekimini gerçekleştiriyoruz. Ülkemizde ilk defa Anamur İşletme Müdürlüğü Armutkırı Mevkiinde 1984 yılından başlayan ve  aralıksız olarak devam eden karpelli sedir tohum ekim çalışmaları başarıyla sürdürülmekte olup bugüne kadar 120 Bin Ha. genç sedir ormanları oluşturulmuştur.

Çalışmalar artarak devam edecektir. Tarsus’tan Anamur’a kadar 8 orman işletme müdürlüğümüzde de karpelli sedir tohum ekimi çalışmaları orman köylülerimizle devam etmektedir. Bu kapsamda orman köylülerimize istihdam sağlamış olup 1.2 Milyon TL ödeme yapmış bulunuyoruz. Amacımız Toroslar’ımızın çatısını daha yeşil bir hale getirip tek bir karış toprağın bile akıp gitmesini önlemek. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.  

erdemli ajans orman bölge müdürlüğü sedir tohumu
Advert
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Haydi Erdemli!
Haydi Erdemli!
Sarıyer'li Bayanlardan Örnek Davranış
Sarıyer'li Bayanlardan Örnek Davranış
Üniversiteli Kızlar 500 fidan dikti
Üniversiteli Kızlar 500 fidan dikti
"Özelden Genele Hep El ele"