Avrupalı Gençler Erdemli'ye Hayran KaldıAdvert
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıAvrupalı Gençler Erdemli'ye Hayran Kaldı

Ulusal Ajansın mali desteği ile Mersin’e gelen 36 Avrupalı üniversite öğrencisi ‘’Konuşan Eller Türkiye grubu’’ tarafından hazırlanan (Talking hands Turkey) Avrupa Projesi kapsamında Mersin Büyükşehir Belediyesi (MESKİ) Erdemli Biyolojik Arıtma tesisini ve Erdemli'yi gezerek Erdemli'ye hayran kaldıklarını söylediler.

Avrupalı Gençler Erdemli'ye Hayran Kaldı
Bu içerik 1473 kez okundu.

Proje yürütücüsü Ahmet Tombul ziyaret ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu. Tombul, projelerine Ulusal Ajansın mali destek sunduğunu belirterek, tüm Mersinlileri çevre konusunda daha duyarlı olmaya davet ettiklerini söyledi.

Hazırladıkları proje ile özellikle denizlerin korunmasının önemine dikkat çekmeye çalıştıklarını belirten Tombul, ‘’Ancak ülkemizi doğamızı dünyamızı koruyacak olan biz insanlarız. Herkesi doğamızı ve denizlerimizi korumaya çağırıyoruz’’ dedi.

Bulgaristan, Romanya, Letonya, İtalya ve Portekiz’den gelen 36 üniversite öğrencisinin MESKİ’nin Erdemli Biyolojik Arıtma tesisinde incelemelerde bulunduğunu belirten Tombul öğrencilere arıtma tesisi ve çalışmaları hakkında bilgi verildiğini kaydetti.

Projenin ana hedefi olan deniz kirliliğinin önüne geçme konusunda yapılması gerekenler, doğanın yaşama etkileri gibi konuların içerdiğini ifade eden Tombul, projenin amaçlarının başında çevre ve deniz kirliliği konusunda bilinçlenmiş gençlerin toplumlara kazandırılması geldiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

‘’Böylelikle deniz kirliliğinin ne boyutlara geldiğinin anlaşılması ve alınması gereken önlemler için kamuoyu desteğinin sağlanması amaçlanmıştır. Bu amaçlara ulaşmak adına gençlerin ve medyanın gücünü kullanmak esas alınmıştır. 

Projede bir başka amaçta Avrupa birliğinin sahip olduğu yapının ne kadar önemli ve işlevsel olduğunu insanlara anlatabilmektir. Bu da temel proje amaçlarından olan Avrupa birliği vatandaşlığı duygusunun gelişmesine imkan tanıyan temel unsurlardan olacaktır.

Katılımcıların sahip oldukları bilgi ve becerileri geliştirirken daha sosyal ve özgüven sahibi kişiler olmaları söz konusu olmaktadır. Hem bireysel hem de bir grubun içinde çalışabilme konusunda yeterlilikleri artan katılımcı gençlerin yaygın öğrenmenin ve hayat boyu öğrenmenin önemini anlamaktadırlar.

Etkinliklerle beraber Avrupa birliğinin yapısını ve sunduğu imkanları daha iyi anlayan katılımcıların bu yapıya olan inançları ve bağlılıkları da artmaktadır. Avrupa birliğinin geleceği adına düşünceleri pozitif yönde gelişecek olan katılımcıların Erasmus programının sunduğu yeni eğitim ve öğretim imkanlarından da faydalanması söz konusu olmaktadır.

Projemizle hedef gruptaki bireyler başta Mersin’de olmak üzere deniz kirliliğinin ulaştığı boyutları daha iyi anlayacaklardır. Bu da onların çevre dostu bir yaşam sürmelerinin ve doğaya katkı sağlayacak etkinliklerde yer almalarına destek sağlaması beklenmektedir. Hedef gruptaki bireylerin denizlerin korunması konusunda yürütülen politikaları daha fazla desteklemesi ve yeni politikalar oluşturulması konusunda hassasiyetlerinin de artması beklenen sonuçlardandır.’’

 

erdemli ajans erasmus meski
Advert
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Erdemli Halk İrtibat Noktası Hizmette
Erdemli Halk İrtibat Noktası Hizmette
Damarlarındaki asil kanı kirletme
Damarlarındaki asil kanı kirletme
Uçgun, 'Basın Demokrasinin Vazgeçilmezidir'
Uçgun, 'Basın Demokrasinin Vazgeçilmezidir'
Kendileri Üretip Halkın Yoluna Seriyorlar
Kendileri Üretip Halkın Yoluna Seriyorlar