Burası Burnumuzun DibindeAdvert
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıBurası Burnumuzun Dibinde

Aksıfat kanyonu keşfedilmeyi bekliyor

Burası Burnumuzun Dibinde
Bu içerik 4378 kez okundu.

Toroslar’ın zirvesinden çıkıp, Mersin’in Erdemli ile Silifke ilçelerinde 48 mahallenin içme  ve sulama suyu  ihtiyacını karşılayan  Aksıfat  suyu geçtiği her noktaya hayat veriyor. 

Toroslar’ın buz gibi kar sularını bağrında taşıyarak Akdeniz’e ulaştıran  Aksıfat  kanyonu  Doğa tutkunları ve macera severlerin keşfetmesini bekliyor.  

Sarıaydın Mahalle Muhtarı Abdulmuttalip Gündüz, doğa tutkunları ve  macera severleri Toroslar’dan başlayıp Akdeniz’e varıncaya kadar toplam  110 kilometre uzunluğundaki Aksıfat Kanyona beklediklerini söyledi.

Türkiye’nin Uşak ilindeki Ulubey kanyonundan sonra 110 kilometre uzunluktaki en uzun ikinci kanyonuna tüm doğaseverleri davet ettiklerini belirten Gündüz, Aksıfat Kanyonuna geziye gidenlerin Roma döneminden kalma 4 adet su kanallarını da görme imkanı bulduğunu söyledi.

Doğa ve macera severlerin mutlaka Aksıfat Kanyonunu germesi gerektiğini belirten muhtar Gündüz çağrıda bulunarak, ‘’Doğa ve macera severleri Aksıfat Kanyonuna bekliyoruz. Bir gün gezsinler bir daha unutamayacakları anılara sahip olacaklar’’ dedi.

Ayyıldız Gezginleri Doğa Sporları Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Ferhat Adalı, toplam uzunluğu 110 kilometre olan, yer yer yüksekliği 200 metreye varan Aksıfat Kanyonunda 13,5 kilometrelik parkurda gezi yaptıklarını burada unutulmaz anılara sahip olduklarını belirtti.  

Kanyon içerisinden geçerek sahile doğru akan buz gibi suların kendilerini mest ettiğini dile getiren Adalı, ‘’Aksıfat Kanyonu içerisinden geçen su Erdemli ve Silifke ilçelerinden 48 mahalleye içme ve sulama suyu ile hayat veriyor. Mahallelere içme ve sulama suyu taşıyan dev borular üzerinde ip cambazlarını kıskandıran yürüyüşler yaptık. Değme dağcılara taş çıkartan inişler gerçekleştirdik. Yer yer 200 metre yükseklikteki kayalar arasından akan kaynak suların oluşturduğu doğal havuzlarda suya girip heyecanımızı yendik. Kanyondaki buz gibi suda yüzme imkanı bulduk. Burası cennetten bir köşe. Gezip görmeden cennete ulaşılmıyor. Biz gördük tüm doğa sever gezginleri bu kanyonu görmeye bekliyoruz. Gelmek isteyen gruplara da dernek olarak rehberlik etmek hazırız’’ diye konuştu.    

Aksıfat Kanyonunda 13 kilometrelik parkurda geziye katılan Zerrin Akoğlu, evde oturmak yerine hafta sonunu vadide geziye katılarak değerlendirdiğini belirterek, ‘’Kanyon muhteşem. Bence film çekmek isteyen firmalar Türkiye dışına çıkmasına gerek yok. Vadideki doğal plato yabancı vadileri aratmıyor. Gezide su boruları üzerinde yürüdüm, serin sularda suya girdim ve macera dolu bir gün yaşadım’’ diyerek hisleri dile getirdi.

Gezginlerden Fatma Karaca ise, haftanın 6 günü çalıştığını yorgunluk atmak için gezi gruplarına katılarak maceralı günler yaşayarak geçirdiğini kaydetti. Tatil günlerini evde boş geçiren bayanlara da seslenen Karaca, ‘’Gelin bizimle gezilere katılın macera yaşayın hem de kilo verin. Evde oturmakla  kilo verilmez. Kilo vermenin sırrı maceralı gezi ve yürüyüşlerde saklı’’ şeklinde konuştu.

 

erdemli ajans ayyıldız aksıfat
Advert
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
Erdemli Halk İrtibat Noktası Hizmette
Erdemli Halk İrtibat Noktası Hizmette
Damarlarındaki asil kanı kirletme
Damarlarındaki asil kanı kirletme
Uçgun, 'Basın Demokrasinin Vazgeçilmezidir'
Uçgun, 'Basın Demokrasinin Vazgeçilmezidir'
Kendileri Üretip Halkın Yoluna Seriyorlar
Kendileri Üretip Halkın Yoluna Seriyorlar